Stowarzyszenie ks. Piotra Skargi z Krakowa o uroczystości ku czci św. Michała Archanioła

Ta wyjątkowa postać świętego archanioła, pogromcy złych duchów, demonów i samego szatana, stała się jednym z najpopularniejszych tematów modlitewnych wśród polskich katolików. W wielu parafiach po każdej Mszy Świętej odmawia się egzorcyzm kierowany właśnie do niego. Kim jest św. Michał Archanioł i skąd bierze się tak mocny jego kult w Polsce?

Katolicy od wieków czczą wyjątkowe postacie. Celem jest oczywiście prośba, by tamci wstawili się za nich u Boga. Kulty mają też na celu upamiętnienie i podziękowanie za niesłychane dobro. Nie inaczej jest w przypadku świętego Michała Archanioła, największego anielskiego wojownika. Na jego cześć, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi zorganizowało w tym roku wyjątkowe obrzędy.

Kim był św. Michał? Michał Archanioł był dowódcą wojsk anielskich, które u zarania dziejów stawiły czoła buntowniczym oddziałom szatana. Z tego powodu nazywa się go za największego sojusznika w przypadku walk z pokusami. Od zawsze uznaje się go za postać, która pokonała szatana, a jeżeli zajdzie potrzeba, pokona go ponownie (mowa o końcu świata i zapowiedzi ostatecznej walki z Lucyferem).

Krakowskie Stowarzyszenie ks. Piotra Skargi jest niezwykle dynamiczną i ciekawą organizacją, działającą od przełomu XX i XXI wieku. Skupia w sobie katolików świeckich, którzy nie chcą stać bezczynnie widząc, dokąd zmierza dzisiejszy świat, pełen lewicowych ideologii – poparcia dla środowisk LGBT, edukacji seksualnej najmłodszych, rezygnacji z zakładania rodzin, odejścia od wiary w Boga etc. Jak mówią sami działacze, ich celem jest budzenie uśpionych sumień Polaków.

Stąd właśnie Stowarzyszenie Piotra Skargi bierze swój potencjał do działania oraz fundament ideowy. Nie przypadkiem na sztandary Skargowców trafiły bowiem hasła tradycji, rodziny i własności.

Mimo licznych przeciwności, środowisko spod znaku ks. Piotra Skargi nieprzerwanie szerzy Słowo Boże i stara się zachęcać ludzi do życia w wierze. Organizacja finansuje czasopisma, takie jak Polonia Christiana (niedawno przejęło je bliźniacze Stowarzyszenie „Polonia Christiana” – przyp. red.), czy Przymierze z Maryją, ale też wysyła wiernym liczne upominki, takie jak różańce, medaliki itd. Co więcej, jest to stowarzyszenie non profit, czyli utrzymujące się z darowizn i nie działające z nastawieniem na zysk. Stowarzyszenie też często zaprasza na liczne, organizowane przez siebie nabożeństwa i konferencje. Nie inaczej jest w przypadku uroczystości na cześć św. Michała Archanioła.

W tym roku, obchody odbyły się 4 czerwca. W parafii Bożego Ciała w Krakowie o 18:30 miało miejsce oczekiwanie, by za moment uroczyście powitać Archanioła podczas mszy świętej. Następnie, na koniec dnia odprawiono Apel Jasnogórski z wieczornym rozważaniem.

Warto dodać, że świętowanie trwało całe 3 dni. Wierni mogli uczestniczyć np. w mszy świętej dla chorych, starszych z odnowieniem chrztu, modlitwach o uzdrowienie z nałogów (św. Michał szczególnie pomaga w tej kwestii). W Krakowie znalazła się także wyjątkowa figura św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień w Gargano. Uczestnicy mogli także przyjąć szkaplerz św. Michała. Wierni poza samymi obrzędami mogli brać udział w licznych spotkaniach – oficjalnych i nieoficjalnych, by podzielić się na forum swoją wiarą.

Dobrze wiedzieć, że złożone przez uczestników ofiary zostaną przekazane na rzecz kultu św. Michała Archanioła i inne działania księży Michalitów. Owi zakonnicy prowadzą szkoły, domy dziecka, budują sanktuarium na Białorusi, uczestniczą w misjach itd. Wszystkie obrzędy zakończono uroczystą Mszą św. Pożegnania z Aktem Zawierzenia parafii św. Michałowi Archaniołowi.