Kult miłosierdzia Bożego w Polsce

Minęło ponad 19 lat od uznania Faustyny za postać świętą. To ona jest odpowiedzialna za Kult Miłosierdzia Bożego. Zakonnicy tej, w 1935 roku, pokazał się sam Jezus, mówiąc „Jestem miłością i miłosierdziem samym”. Zadaniem Faustyny miało być przekazanie tego całemu światu, z podkreśleniem różnych sposobów na szczególną modlitwę.

Jakie są więc formy Kultu Miłosierdzia Bożego? Istnieje pięć sposobów, by celebrować Boże Miłosierdzie. Po pierwsze jest to znane wszystkim odmawianie koronki do Miłosierdzia Bożego, ale też modlitwa przed obrazem Jezusa z podpisem „Jezu ufam Tobie”, obchodzenie święta Miłosierdzia, szerzenie owego Miłosierdzia czynami i modlitwą, a także modlitwa w godzinę konania Jezusa (czyli 15:00). Jak to się jednak stało, że Kult Bożego Miłosierdzia obiegł cały świat?

Wszystko zaczęło nabierać tempa w krótkim czasie po śmierci zakonnicy. Niestety, święta Faustyna nie miała wiele czasu na samodzielne propagowanie Kultu Miłosierdzia Bożego, jednak kult ten w czasach II wojny światowej zaczął być niesamowicie popularny. Drukowane były małe kartki z koronką do Miłosierdzia Bożego i obrazem Jezusa Miłosiernego. Co ciekawe, ludzie przez wiele lat nie wiedzieli, że to właśnie Faustyna stała za całą „akcją”. Żołnierze polscy znacznie przyczynili się do rozprowadzenia modlitwy na cały świat. Dużą rolę odegrali waleczni z armii generała Andersa, przez co Kult Bożego Miłosierdzia trafił między innymi do Iranu, Palestyny, Egiptu, Libanu, Włoch. Józef Jarzębowski z kolei „zaniósł” kult do USA, a także Japonii.

W Polsce natomiast, w połowie XX wieku, jedynym miejscem, gdzie obraz Jezusa Miłosiernego znajdował się w ołtarzu, było sanktuarium w Częstochowie. To właśnie tam najbardziej rozwijał się polski Kult Miłosierdzia Bożego. W tamtym również miejscu od 1966 organizowano różnego rodzaju spotkania, podczas których dywagowano na temat Miłosierdzia Bożego. Czuwali nad tym Karol Wojtyła i Stanisław Wyszyński. Kult stale się rozwijał, przez co w całej Polsce odbywały się nabożeństwa, podczas których np. odmawiana była litania Miłosierdzia Bożego. Do Watykanu wysyłano prośby o oficjalne uznanie Kultu (wcześniej nie miało to miejsca). Karol Wojtyła przyczynił się do procesu beatyfikacji Faustyny (sama beatyfikacja miała miejsce w 1993), przez co w 1978 roku Kongregacja uznała Kult Bożego Miłosierdzia.

Bardzo ważnym miejscem dla Kultu Miłosierdzia Bożego jest kościół w krakowskich Łagiewnikach. To właśnie tam każdego roku zbiera się przeszło milion wiernych – zarówno Polaków, jak i przybyszy z najdalszych zakątków globu. Warto wspomnieć, że Święto Miłosierdzia Bożego ma miejsce tydzień po Wielkanocy. Jest to czas szczególnie popularny w przypadku tej świątyni. Co więcej, w 2002 roku Jan Paweł II w Łagiewnikach konsekrował sanktuarium pod wezwanie Miłosierdzia Bożego (świątynia przez to stała się światowym sanktuarium Miłosierdzia). Papież Polak w podobnym czasie poświęcił cały świat Bożemu Miłosierdziu.