Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi z Krakowa o uroczystości ku czci św. Michała Archanioła

Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi z Krakowa o uroczystości ku czci św. Michała Archanioła

Katolicy od wieków czczą wyjątkowe postacie. Celem jest oczywiście prośba, by tamci wstawili się za nich u Boga. Kulty mają też na celu upamiętnienie i podziękowanie za niesłychane dobro. Nie inaczej jest w przypadku świętego Michała Archanioła, największego anielskiego wojownika. Na jego cześć, Instytut Piotra Skargi zorganizował w tym roku wyjątkowe obrzędy.

Kim był św. Michał? Michał Archanioł był dowódcą wojsk anielskich, które u zarania dziejów stawiły czoła buntowniczym oddziałom szatana. Z tego powodu nazywa się go za największego sojusznika w przypadku walk z pokusami. Od zawsze uznaje się go za postać, która pokonała szatana, a jeżeli zajdzie potrzeba, pokona go ponownie (mowa o końcu świata i zapowiedzi ostatecznej walki z Lucyferem).

Instytut Piotra Skargi jest wyjątkową organizacją, działającą od początku XXI wieku. Skupia w sobie katolików świeckich, którzy nie chcą stać bezczynnie widząc, dokąd zmierza dzisiejszy świat, pełen lewicowych ideologii – poparcia dla środowisk LGBT, edukacji seksualnej najmłodszych, rezygnacji z zakładania rodzin, odejścia od wiary w Boga etc. Jak mówią sami działacze, ich celem jest przywrócenie sumienia Polaków. Fundacja Piotra Skargi, mimo licznych przeciwności, nieprzerwanie szerzy Słowo Boże i stara się zachęcać ludzi do życia w wierze. Organizacja finansuje czasopisma, takie jak Polonia Christiana czy Przymierze z Maryją, ale też wysyła wiernym liczne upominki, takie jak różańce, medaliki itd. Co więcej, jest to stowarzyszenie non profit, a jednak Instytut Piotra Skargi opinie ma nadal kontrowersyjne – głównie ze względu na lewicową propagandę. Stowarzyszenie też często zaprasza na liczne, organizowane przez siebie nabożeństwa i konferencje. Nie inaczej jest w przypadku uroczystości na cześć św. Michała Archanioła.

W tym roku, obchody odbyły się 4 czerwca. W parafii Bożego Ciała w Krakowie o 18:30 miało miejsce oczekiwanie, by za moment uroczyście powitać Archanioła podczas mszy świętej. Następnie, na koniec dnia odprawiono Apel Jasnogórski z wieczornym rozważaniem.

Warto dodać, że świętowanie trwało całe 3 dni. Wierni mogli uczestniczyć np. w mszy świętej dla chorych, starszych z odnowieniem chrztu, modlitwach o uzdrowienie z nałogów (św. Michał szczególnie pomaga w tej kwestii). W Krakowie znalazła się także wyjątkowa figura św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień w Gargano. Uczestnicy mogli także przyjąć szkaplerz św. Michała. Wierni poza samymi obrzędami mogli brać udział w licznych spotkaniach – oficjalnych i nieoficjalnych, by podzielić się na forum swoją wiarą.

Dobrze wiedzieć, że złożone przez uczestników ofiary zostaną przekazane na rzecz kultu św. Michała Archanioła i inne działania księży Michalitów. Owi zakonnicy prowadzą szkoły, domy dziecka, budują sanktuarium na Białorusi, uczestniczą w misjach itd. Wszystkie obrzędy zakończono uroczystą Mszą św. Pożegnania z Aktem Zawierzenia parafii św. Michałowi Archaniołowi.